SİBER SAVAŞ GELİYOR

SİBER SAVAŞ GELİYOR

Dijitalleşme arttıkça siber saldırılar ve güvenlik zafiyetleri daha da belirgin hale geliyor . Veri artık en önemli şey haline geldi .
Birleşik Devletler , Birleşik Krallık , Rusya , Hindistan , Pakistan , Çin , İsrail , İran ve Kuzey Kore ]saldırı ve savunma operasyonları için aktif siber yeteneklere sahip ülkelerdir.

25 eylül 2020’de Putin, “dijital alanda büyük ölçekli bir çatışma” nın yaklaşmakta olduğu konusunda uyardı.
Trump Geçtiğimiz ay Abd’nin birçok kurumuna yapılan siber saldırıların arkasında Rusya ve Çin’in olabileceğini söylemişti .
Tik tok ve huawei’n güvenlik politikaları tartışılırken bir de whatsappın skandal kararı ortalığı iyice karıştırdı . Twitter Trump’ın hesabını askıya aldı .
Daha sonra Pakistan ve İran’da elektrikler kesildi . Siber saldırı olmadığını söyledilerse de ben inanamadım .
Abd’ye yapılan siber saldırılar için Uluslararası Siber Güvenlik Politikası Başkanı Sven Herpig, “Saldırının yol açtığı zararın boyutu şu anda tamamen belirsiz, ancak uluslararası siber güvenlik açısından koşullar, büyük olasılıkla tarihi bir olay yaşandığına işaret ediyor. Sistemleri yeniden güvence altına almak ya da zararın boyutlarının analizini yapmak büyük olasılıkla aylar alacak ya da yıl boyunca devam edecek” dedi .
Ok yaydan çıktı bir kere siber savaş kapıda . Twitter hesabı askıya alınınca . Parler adlı twitter benzeri sosyal medya uygulaması Trump destekçilerinin uygulaması haline geldi . Amazon sunucularından engellenen Google ve Apple mağazalarından kaldırılan Parler ayrı bir gerilim oluşturdu .
Siber saldırıların bir diğer riski de nükleer kriz riski .
Abd siber doktrini nükleer krizin iki ana yolu olduğunu söylüyor . nükleer sistemlerin hedeflenmesini sınırlayan normlar oluşturmak ve siber operasyonları yürütürken tek taraflı kısıtlama göstermek .
ABD’nin stratejik istikrarsızlığı , Rusya ve Çin’in siber stratejileriyle birleşiyor. Özellikle riskli olan, her iki ülkenin de siber doktrinlerinin merkezi parçaları olarak “siber vekilleri” dahil etmesidir. Geniş tanımıyla, siber vekiller , devlet tarafından belirli siber işlemlerin bir kısmını veya tamamını yürütmek üzere çağrılan, gevşek bir şekilde bağlantılı bilgisayar korsanlığı gruplarıdır, çoğu zaman kriminal bilgisayar korsanlığı gruplarıdır.

• 2018 istatistiklerine göre günde 80.000 siber saldırı veya yılda 30 milyondan fazla saldırı gerçekleşti. Siber suçlular 2023’te tahmini olarak 33 milyar veri çalacak
Şirketlerin% 41’i, kredi kartı numaraları ve korunmasız bırakılmış sağlık kayıtları dahil olmak üzere 1.000’den fazla hassas dosyaya sahiptir.
• Kuruluşların% 70’i, güvenlik risklerinin 2017’de önemli ölçüde arttığına inandıklarını söylüyor.
• Fidye yazılımı saldırıları her yıl% 350’den fazla büyüyor.
• Nesnelerin interneti saldırıları 2017’de% 600 arttı.
• Kuruluşların% 61’i bir nesnelerin internetiyle ilgili güvenlik olayı yaşadı.
• 2017’de, rapor edilen sistem güvenlik açıklarında% 13’lük bir genel artış vardı.
• 2017, endüstriyel kontrol sistemiyle ilgili güvenlik açıklarında% 29’luk bir artış getirdi.
• Uzaktan kod yürütme saldırılarının% 90’ı kripto madenciliği ile ilişkilidir.
• Kuruluşların% 25’i bağımsız bir güvenlik departmanına sahiptir.
• Şirketlerin% 54’ü endüstriyel kontrol sistemi güvenlik olayı yaşadı.

Siber saldırı riski yıllardır zaten vardı . Bu yıl ve devamında katlanarak artmaya devam edecek . Belkide bir siber savaşa dönüşecek .

Kanalıma destek olmak için aşağıdaki linkten abone olabilirsiniz.
https://goo.gl/nphWXX

Web sitemden tüm videoları bulabilirsiniz
http://www.faruksenturk.org

1 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir